Bydlení v městském bytě může být pro mnoho lidí fádní. Někteří by raději bydleli na venkově, ve svém vlastním rodinném domě.


Sníte o vlastním bydlení?

To je možná kýčovitý sen, ale rozhodně ne laciný. Koupě i malé chaloupky se může prodražit a vyjít i na několik milionů. Záleží pochopitelně i na lokalitě. Druhou možností je pořídit si stavební parcelu, kde si lze vysněný domek vybudovat. Ovšem pozor, pokud se do toho dáte, vše si nejdřív důkladně naplánujte. Nejen vzhled a velikost domu, dispoziční řešení, ale také zvažte své finanční možnosti.


Musí být kvalitní

Bez kvalitních základů by neměla stavba vůbec začít. Základy rodinných domů se rozhodně nevyplácí podceňovat. Nejde jen o to, že by se mohl dům za pár let totálně zbortit. To je ten nejhorší scénář. Reálnější je výskyt prasklin, které se postupem času budou rozšiřovat. Proto by měly být kvalitní jak zemní a výkopové práce, tak i beton použitý na základy. Nejedná se jen o čistý beton, ale kombinaci betonu a ocelových výztuží. Při správném použití by se žádné větší problémy v dalších letech projevovat neměly.


Jiné typy prací

Dům, to nejsou jen základy či samotná stavba. Myslet musíte i na okolí v podobě zahrady. Úpravy zahrady by se měly podnikat až ve chvíli, kdy se na domě budou provádět závěrečné práce. Veškerá technika tak bude k dispozici pro budoucí zelený plácek. Úprava terénu je důležitá, zvláště, pokud chcete mít ze zahrádky zelený ráj. V konečné fázi realizace projektu se rovněž provádí i výkopy pro bazény. Vše by ale mělo být na papíře v dostatečném předstihu, měnit plány uprostřed stavby se nikdy nevyplácí.


Nic nepodceňte

Aby stavba odolala počasí i času, je nezbytné pro ni opatřit kvalitní základy. Bez toho se neobejde mrakodrap ani malá chata v horách. Proto je důležité vybrat si prověřené fachmany, kteří se ve své práci vyznají, a kteří nezapomenou do plánů zařadit i takové „prkotiny“ jako je odvoz zeminy.