Ať už svařujete ocel v dílně či v garáži, vždy dbejte na bezpečnost. Mezi hobby kutily převažuje svařování elektrickým obloukem.


I v plechové garáži lze svařovat

I kutilové mohou svařovat ve své dílně nebo plechové garáži. K práci stačí vybrat vhodný svářecí stroj, svařovací materiál a získat potřebnou praxi. Svařování kovů je jejich spojení již nerozpojitelným způsobem. Svařovat lze plamenem a elektrickým plamenem, profi svářeči používají i jiné metody.


Elektrický oblouk

Ve své garáži nejčastěji využijete elektrický oblouk, díky malému svařovacímu stroji je práce snadná. Agregát na svařování je mobilní, stačí jej jen zapojit do zásuvky a můžete začít pracovat. Nejdostupnějším způsobem svařování je pomocí obalené elektrody (MMA). Elektrický oblouk nataví materiál i kovovou elektrodu, ze které se kov uloží do svarové lázně a tím vznikne spoj. Na povrchu se pak vytvoří struska, kterou je potřeba odstranit. Kutilové mohou svařovat také céoečkem nebo netavící se elektrodou.


Svářecí agregáty

Pro svařování v dílně nebo plechové garáži jsou nejlepší variantou transformátorové svářečky. Jsou sice těžké a mají malou účinnost, nicméně do podmínek garáže jsou skvělým pomocníkem. Vytvoříte s nimi vysoce kvalitní sváry.


Jak vybírat?

Nejdůležitějším parametrem pro přístroje na svařování je svářecí proud a zatěžovatel. Čím je vyšší proud, tím větší průměr elektrody a silnější materiál můžeme svařovat. Běžně používané elektrody mají průměr 2 až 3,15 mm. Zatěžovatel udává, jak dlouho můžete daný proud použít. Hodnota by měla být mnimálně 60%, v opačném případě se vám začne často přehřívat. Při této hodnotě můžete svařovat 6 minut a poté je potřeba nechat svářečku 4 minuty chladnout.