Je nejvyšší čas vytáhnout z garáže nářadí a založit nové záhony.


Jak na založení nových záhonů

Zdá se vám okolí vaší plechové garáže nudné? Můžete okolo ní založit nové záhony. Pokud v daném místě rostla doposud jen tráva, je potřeba půdu správně připravit. Ideálním obdobím pro přípravu záhonů, je podzim. Na jaře musíte počkat, až nebude půda zmrzlá. Odstraňte drny trávy, plevel, velké kameny a přesijte zeminu přes síto. Půdu přizpůsobíme tomu, co na ní budeme pěstovat.


Jílovitá či písčitá půda

Je v okolí vaší garáže jílovito-písčitá půda? Pak máte vyhráno. Dařit se v ní bude mnoha rostlinám. Skvěle zadržuje vodu, je propustná, s jemnou strukturou. Jílovitá půda je úrodná, ale propustná, nesmí se příliš zalévat. Písčitá půda je propustná, ale méně úrodná.


Jak vylepšit půdu

Do těžkých jílovitých půd je potřeba přidat písek a štěrk, který možná máte v plechové garáži ukrytý. Pro květiny, které nesnesou přemokření, jako například levanduli, je potřeba správně namíchat písek. Do něj lze vybudovat také drenáž.


Kyselá či zásaditá

Když vybíráte rostliny, které kolem garáže či domku na nářadí vysadíte, je potřeba znát kyselost či zásaditost půdy. Kyselou půdu s pH nižším než 7 je potřeba přimíchat vápenec. Do zásadité půdy s pH vyšším než 7 přidáte rašelinu.


Půda vyžaduje živiny

Půda vyžaduje také dostatek živin. Ideální je použití hnojiva organického původu, například koňského hnoje nebo kompostu. Půdu pohnojíte i zlehčíte. Záhony, které jste si připravili již na podzim, je potřeba na jaře prokypřit, zrýt a urovnat. Alespoň tři týdny ji nechte slehnout, než do ní vysázíte první rostliny.