2.5.2017

Garáže od pradávna fungovaly nejen k parkování vozidel, ale i jako dílny. K tomu je ale potřeba provést několik zásadních úprav.

Bezpečnost na prvním místě

Ať už vám vedle domu stojí betonová, zděná či plechová garáž, jedno mají tyto konstrukce společné – mají sloužit výhradně k parkování vozidel. Bezpečnostní předpisy nedovolují provozovat dílnu v garáži a naopak. Tyto předpisy ale u nás nikdo neřeší. I tak byste se měli řídit alespoň základními poučkami – nikdy nepracovat v dílně/garáži na vozidle, mít dobře zabezpečené všechny chemikálie a opatřit si do garáže pro všechny případy hasičský přístroj.

Stůl je základ

Jakmile je o bezpečnost postaráno, můžete začít pomalu přetavovat svou plechovou garáž na dílnu. Základním pilířem musí být bezpochyby pracovní stůl. Nejde pouze o desku, která má čtyři nohy, ale pořádný stůl musí snést i rány kladivem. V tomto případě je lepší pořídit si profesionální stůl, který je nejen pevný, ale poskytuje i přihrádky pro nářadí. V případě, že běžně pracujete s více nástroji, kupte si i skříňku na nářadí.

Vytápění

Za předpokladu, že se nechcete věnovat kutilství pouze na jaře a v létě, měli byste uvažovat nad vytápěním garáže. Pro vytvoření tepelné pohody není potřeba pořizovat topení, garáž však musí být součástí domu. V takovém případě bude stačit vytápět pouze sousední místnost, teplo se do garáže dostane skrze stěnu. Rozhodně není od věci investovat pár tisíc i do tepelné izolace. Tímto opatřením lze omezit tepelné ztráty na minimum a ušetřit tak nemalé peníze. Plechové garáže, které nesousedí přímo s domem, je potřeba opatřit přenosným topným tělesem.

Vlastní koutek

Garážové dílny jsou zcela běžné, i když to nese i svá rizika. Pokud ale provedete veškerá opatření, která dokážou nebezpečí omezit na minimum, je možné mít z garáže takřka profesionální dílnu. Jen to chce správné vybavení.