5.5.2017

Zahradní zastřešení není doménou pouze altánů, ale i pergol. Tyto konstrukce jsou po architektonické stránce mnohem jednodušší a také obvykle i levnější.


Postavte si střechu sami

Pergoly se dnes dají běžně koupit jako prefabrikované stavebnice. Složitost celé montáže se odvíjí od typu konstrukce, ale obecně platí, že se nejedná o nic nepřekonatelného. Navíc se k pergolám běžně přibaluje i podrobný návod na jejich složení. Pokud se vám nechtějí vyhazovat peníze, můžete si postavit pergolu svépomoci. Toto ale není práce pro amatéry. Přimontovat k domu kus plechu dokáže prakticky každý, ale výsledný produkt rozhodně nebude lahodit oku a první silnější vítr se postará o jeho likvidaci. Nemáte-li se stavbou takovýchto konstrukcí větší zkušenosti, raději si pořiďte zastřešení z obchodu.


Dvě možnosti

Pergoly se dělí na dvě základní kategorie podle způsobů uchycení. Mohou tvořit zastřešení verandy, plechové garáže nebo stát samostatně, třeba u bazénu. Pergola připoutaná ke zdi sice může působit stabilnějším dojmem, ale při správném ukotvení je i samostatně stojící pergola dostatečně pevná. K ukotvení se obvykle používají betonové patky. Levněji vás ale vyjdou speciální vruty, které také dokážou vytvořit kvalitní základy.


Typy střech

Zastřešit pergolu lze dnes mnoha způsoby. U modernějších kovových konstrukcí se používají hlavně sklo a plast, pro rustikálnější dřevěné pergoly je lepší volbou šindel či došek ze slámy. Velice oblíbené jsou i rolovací střechy. Ty jsou vhodné jak pro kovové, tak i pro dřevěné pergoly. V závislosti na zvoleném materiálu mohou rolovací střechy poskytovat záštitu pouze před sluncem nebo se může jednat o komplexní systém zastřešení, které zabrání i vašemu promoknutí. Zastřešení by mělo ladit se střechou domu, garáže či s plotem.


Pozor na vítr

Při pořizování pergoly byste měli zvážit i možnost dokoupení ochranných prvků před silným větrem. Boční stěny jsou vítaným doplňkem hlavně ve chvílích, kdy si venku chcete užít oběda bez toho, aniž byste se museli zároveň věnovat ochraně nádobí.