Chodník na zahradě slouží hlavně k tomu, abychom si nezlikvidovali pracně pěstěný zelený pažit. Otázka je, z čeho chodníček vytvořit?


Zámková dlažba

Je levná, odolná i estetická. Její budování však není nic pro amatéry. Ze všeho nejdřív totiž musíte vytvořit základy. Pro chodník bude bohatě stačit výkop o hloubce třiceti centimetrů. Podloží tvoří kombinace stěrku a hrubého kamení. Každou vrstvu je potřeba důkladně zhutnit. A to nezvládnete jinak, než vibrační deskou. Tu si sice můžete snadno vypůjčit v nejbližší půjčovně nářadí, ale práce s ní není vůbec jednoduchá. Navíc pokládka zámkové dlažby je poměrně úmorná, a proto je lepší si k tomuto úkolu přizvat profesionály. Můžete jí zpevnit také příjezdovou cestu k plechové garáži.


Chodník z formy

Další možností je tvorba chodníku podle speciální formy. I v tomto případě je sice nezbytné vytvořit kvalitní podloží, ovšem zde stačí pouze štěrk. Prací s vibrační deskou se samozřejmě opět nevyhnete. Forma může mít mnoho tvarů, takže před jejím použitím si ujasněte jak chcete, aby váš chodníček vypadal. Po zhutnění je práce už mnohem jednodušší než při tvorbě chodníku ze zámkové dlažby. Stačí formu položit na příslušné místo a vyplnit hustou maltou. Cesta ke garáži či do zahrady tak může vypadat skutečně krásně.


Kámen

Pro stavbu kamenného chodníku nebudete kromě kamene, hlíny a nářadí v podobě kladiva a sekáče potřebovat nic dalšího. Pro přírodní cestičku není dokonce potřebná ani vibrační deska. Podloží tentokrát tvoří pouze hlína. Kameny by měly mít alespoň jednu hranu hladkou, jinak vám chůze po novém chodníku připraví pár nehezkých překvapení. Pokud nemáte odpovídající kameny, můžete je vytvarovat pomocí sekáče. Jakmile bude mozaika kompletní, stačí zasypat celý výtvor jemnou hlínou a postříkat vodou.


Ekologický chodník

Samozřejmě, že existují i další alternativní materiály, ze kterých jde chodník vyrobit. Moderní jsou v dnešní době kupříkladu plastové chodníky ze zrecyklovaných plastových láhví. Je to přijatelné řešení pro ekologicky smýšlející spoluobčany.