11.5.2017

Trávník je to první, čeho si na zahradě všimneme. Pokud je zanedbaný, obvykle se nedostaví dobrý pocit ani ze zbytku zahrady. Dosáhnout kvalitního hustého pažitu ovšem není tak jednoduché a bez kvalitního nářadí prakticky nemožné.


Zahradní sekačka

Starat se o trávník bez kvalitní sekačky je samozřejmě nemyslitelné. V dnešní době je výběr skutečně bohatý, ale volba té správné sekačky rozhodně není marginální záležitostí. Právě naopak. Nezáleží ani tak na tom, jestli dáváte přednost elektrickému či benzínovému motoru. To je spíše otázka vkusu, volba šasi je však mnohem důležitější. Tělo sekačky byste vždy měli vybírat z hliníku. Je to materiál lehký, ale odolný. Dnes se totiž vyrábí i umělohmotná šasi, která nic nevydrží. Jsou to vyhozené peníze. V plechové garáži bychom měli mít kvalitní sekačku na trávu.


Prosekávání v koutech

Klasická sekačka je vhodná pro zkracování trávy na rozsáhlých plochách, ale jakmile s ní přijedete k domu či stromku, stává se tento nástroj bezcenným. Zastřihávání trávníku kolem různých překážek a nerovností nejlépe svedete pomocí strunové sekačky. Strunovky jsou lehké a uskladníte je v plechové garáži snadno. Většinou neváží více než dva kilogramy a tím pádem se s nimi i velice dobře manipuluje. Dají se sehnat za pár stovek, ale nechcete-li si na každou sezónu kupovat novou, raději si připlaťte za kvalitu.


Ničení plevele

Můžete se stříhání trávníku zabývat každý týden, ale pokud na něm necháte bujet plevel, nikdy se dokonalé zelené plochy nedočkáte. O likvidaci plevele se mohou postarat chemické přípravky, ale tím můžete poškodit i samotnou travnatou plochu. Mnohem účinnější je plevel prostě vytrhat. To nemusíte dělat ručně, existují i mechanické vytrhávače, které vás obtížných rostlin zbaví bez toho, aniž byste museli ohýbat hřbet. Chemikálie, postřiky a hnojiva mějte v garáži uskladněny z dosahu dětí.


Můžete ušetřit

Chcete-li ušetřit, nemusíte si za každou cenu pořizovat drahé motorové sekačky. I s vřetenovou můžete docílit kvalitního trávníku, ale za cenu velké dřiny a zvláště pak, jste-li majitelem velké zahrady.