12.6.2017

Je důležité si uvědomit, že péče o zahradní nábytek nespočívá jen v jeho správném užívání, ale také skladování, které výrazně ovlivňuje životnost a vzhled nábytku.


Zahradní nábytek

Zahradní nábytek je určen pro exteriéry, proto je navržen tak, aby dobře snášel teploty, déšť, vysokou vlhkost. Největším problémem je u zahradního nábytku právě jeho vysoká vlhkost. Pokud nemáte nábytek vyroben z oceli nebo podobného materiálu, je potřeba aby měl dostatečný ochranný nátěr, který pronikání vlhkosti zabrání. Často se vlivem nešetrného zacházení tato vrstva poruší.


Jak chránit nábytek?

1. Než odjedete z chalupy a než nábytek uskladníte, ověřte si, zda-li není otlučený až na holé dřevo, které může vlivem vlhkosti v plechové garáži začít plesnivět nebo na holý kov, který může zase začít rezivět.
2. Pokud nábytek zmokl, nejprve jej řádně osušte
3. Nábytek uskladněte tak, aby na něj nemohla vlhkost. Nedávejte jej na hliněnou podlahu ve stodole, ale v suchém místě, například v garáži či zahradním domku. Přikryjte jej ochranou plachtou nebo látkou. Nevhodné jsou místnosti, kde je velké sucho nebo teplo a neproudí zde vzduch.

Ochranný nátěr

Dřevěný nábytek je potřeba natřít před uskladněním ochranným nátěrem, který zvyšuje jeho životnost. Myslete na to dříve, než těsně před odjezdem, aby stačil nábytek řádně proschnout. V garáži by se na něj mohl nalepit prach nebo se znovu odře při nešetrném uskladnění.


Péče o nábytek z ratanu

Nemalou výhodou nábytku z ratanu je právě jeho nenáročnost na údržbu. Nenechávejte tento nábytek zbytečně vystaven teplotám nad 40 stupňů Celsia nebo naopak mrznout v minusových teplotách. Nábytek rovněž uskladněte.