20.6.2017

Garáž není určena pouze jako skrýš pro auto, ale může zastávat daleko více funkcí, a to počínaje skladištěm a konče dílnou pro kutily.


Cena je hlavní

Postavit si u domu běžnou garáž z malty a cihel je ale pro mnoho lidí až příliš drahý špás. Problémem také může být délka stavby, která se může táhnout i několik měsíců. A to jsou dva hlavní důvody, pro které jsou čím dál tím více populárnější garáže z plechu. Jednoduché verze se dají pořídit za pár tisíc, ale za složitější konstrukce je potřeba si připlatit. Nejedná se o žádnou robustní stavbu. Plechové stěny obvykle nejsou tlusté ani jeden centimetr, ale pro běžné provozní zatížení jsou více než dostatečné.


Montáž svépomoci

Běžnou cihlovou garáž je nutné vybudovat od základů. To u garáže z plechu neplatí. Samozřejmě se také musí postavit, ale nejedná se ani zdaleka o tak zdlouhavý a komplikovaný proces. Plechová garáž se totiž dodává ve formě stavebnice. Prefabrikát se dá snadno složit a zase rozložit. Jedinou překážkou tak může být nutnost vybudovat rovné a dostatečně pevné podloží. Nemusí se jednat rovnou o betonovou podlahu, ale bohatě postačí umístit do každého rohu betonovou patku, do které se garáž následně ukotví.


Pozor na stromy

Garáž z plechu by se neměla poškodit ani při dlouhodobém krupobití a pokud je kvalitně ukotvena, neměl by ji vyvrátit ani nárazový vítr. Potíže však mohou působit padající větve. Střecha běžné plechové garáže je také ve většině případů z plechu a mohutnější větev by ji mohla poškodit. Proto je lepší garáž umístit dál od stromů.


Vydrží dlouho

Rozhodně se dá říci, že mobilní garáž z plechu za ty peníze určitě stojí. A nemusí sloužit pouze jako dočasné provizórium. Jakmile se pořádně zaizoluje a opatří kvalitními vraty, může se jednat o plnohodnotnou garáž, která v našich klimatických podmínkách může bez problému fungovat i více než deset let. Za pár tisíc se tak jedná o skvělou investici.