19.7.2017

Dřevo jako přírodní materiál na popularitě nijak neztrácí. Protože se skvěle hodí do zahrady, volíme často zahradní nábytek. O ten je však potřeba pečovat.


Oblíbený materiál

Dřevo je oblíbený materiál nejen kvůli jeho vzhledu, ale i vlastnostem. Je velice příjemné na dotek, nabízí velmi snadnou manipulaci. Dřevo je tradiční materiál pro zahradní nábytek. Do zahrad je ideální zahradní nábytek z odolných tropických dřevin, například teaku, meranti či eukalyptu.


Péči nezanedbávejte!

Veškerý dřevěný nábytek vyžaduje pravidelnou péči. Jeho povrch se vlivem počasí opotřebovává, ztrácí svůj původní vzhled. Dřevo je náchylnější na vlhkost, střídání teplot i sluneční paprsky. Dopřejete-li zahradnímu nábytku ze dřeva dostatečnou péči, navrátíte mu jeho dávnou krásu a zajistíte mu dlouhou životnost.


Jak zahradní nábytek ošetřovat?

Nejprve je potřeba dřevěný nábytek očistit pomocí jemného kartáče, ale i neutrálního mýdla. Dobrým pomocníkem je wapka. Na teakový nábytek je možné použít speciální čistící prostředky. Silnější poškození nábytku obruste smirkovým kartáčem či brusným papírem. Dřevo musí být suché a čisté, zbavené prachu, teprve poté můžete začít s nanášením prostředků. Použít můžete olej nebo lazuru na dřevo.


Co s kovovými díly?

Máme- li dřevěný nábytek s konstrukcí z kovu, či kovovými částmi, při jejich ošetřování věnujte pozornost i jim. Pravidelně kontrolujte šrouby, zda-li jsou řádně dotaženy, drátěným kartáčem z nich odstraňte rez. Na hlavičky šroubků je možné nanést tenkou vrstvu barvy, která zabrání jejich rezivění. Nábytek je potřeba řádně uskladnit. Nesmí být vystavován příliš vysokým nebo příliš nízkým teplotám a vlhku.