18.2.2020

Zjistili jste, že má pro vás plechová garáž spoustu výhod, a proto jste se rozhodli, že si ji koupíte? Možná máte už i vybráno… A (možná) jste zapomněli na to nejdůležitější – přípravu. Jaké jsou tři nejčastější chyby v této fázi?

plechová garážV rámci předběžné přípravy:

  • Zvolte správné (vyhovující) místo.
  • Promyslete, jak se časem mohou změnit vaše nároky.
  • Zjistěte, zda potřebujete povolení.

 

Správné místo

Vědět, kam umístíte na pozemku svůj dům či chatu a proč právě tam, je samozřejmost – k ruce máte i stavební plán. Zkrátka přistupujete k úkolu zcela zodpovědně.

U garáže by mělo platit totéž, bez ohledu na to, jestli ji stavíte od základu, nebo řešíte umístění monolitické betonové garáže či garáže „jen“ plechové.

Přitom to rozhodně není tak běžné, jak byste předpokládali.

 

Proto ještě před objednáním plechové garáže pro ni vyberte místo. Takové, kam se vám bez problému vejde – proto daný prostor nejdříve důkladně vyměřte.

 

Zároveň zohledněte, jestli vám poslouží primárně pro parkování auta – pak je vhodné, aby byla co nejblíže domu, nebo zda naopak půjde především o pracovní prostor, kde vyžadujete klid, popřípadě se předpokládá pravidelná zvýšená hlučnost v důsledku prováděných činností.

 

Okolí garáže by mělo umožnit nejen hladký vjezd dovnitř za každého počasí, ale i váš pohodlný pohyb a bezproblémovou manipulaci
s předměty.

Zvažte také nejvhodnější formu podkladu a možnost v daném místě vybudovat příjezdovou cestu.

 

Zvyšující se nároky

Plechová garáž o rozměrech 3x6m se může nyní zdát jako dostačující. Předpokládejte ale, že časem vaše nároky na úložný či pracovní prostor vzrostou. Pořídíte si větší auto či rovnou druhý vůz… Proto myslete na budoucnost a investujte raději rovnou do o něco prostornější varianty. Buď rovnou dvougaráže, nebo ponechte na pozemku dostatek místa pro případné umístění další samostatné jednotky.

 

Povolení

Pro umístění plechové montované garáže za normálních okolností není stavební povolení nutné, stejně jako pro ostatní stavby o rozloze do
25 m2. Nezbytné je ale ohlášení stavby a zpravidla i územní souhlas. Proto ještě před nákupem navštivte příslušný stavební úřad.