25.2.2020

Zabezpečit dům proti vloupání je samozřejmost. Na zabezpečení garáže přitom většina Čechů zapomíná, přestože uvnitř parkují auto a ukládají další věci v hodnotě desítek až stovek tisíc korun. Nedělejte stejnou chybu – přečtěte si, jaký vybrat zámek a další tipy na zabezpečení (nejen) plechové garáže.

Chraňte garáž bezpečnostním zámkem

Základem zabezpečení každé plechové garáže je zámek s bezpečnostní vložkou 3., a nejlépe 4. stupně.

Každý stupeň musí splňovat přesně dané bezpečnostní požadavky. Klíčovým faktorem je, jak dlouho dokáže dobře vybavenému a zkušenému zloději odolávat.

  • 3. bezpečnostní stupeň = odolá 5 minut náporu páčidla či vrtáku
  • 4. bezpečnostní stupeň = odolá 10 minut elektrické vrtačce

Jistě je vám jasné, že čím déle se zloděj se zámkem lopotí, tím více se vystavuje riziku, že bude vyrušen či dopaden. S každou minutou tak roste šance, že to jednoduše vzdá a raději odejde s prázdnou.

Používejte okenní fólie


Má vaše plechová garáž okna? Aplikujte na ně zatmavovací fólii. Zloděj, který si nemůže předem udělat obrázek o tom, co v garáži máte, se do ní pravděpodobně ani nepokusí vloupat.

Vsaďte na osvětlení, rozprašovače a kamery

Instalujte v okolí garáže venkovní osvětlení s detektorem pohybu. Jeho služby oceníte nejen při nočním parkování, ale také si na každého potencionálního narušitele krásně posvítíte.

Už samotná přítomnost osvětlení garáže přitom pro zloděje představuje důvod, proč se vaší garáži obloukem vyhnout.

Možná je to s podivem, ale stejnou službu vám zajistí i zahradní rozprašovač s pohybovým senzorem – nejlépe rovnou v kombinaci právě s osvětlením.

To znamená, že jen co se zloděj mihne kolem garáže, zasáhne jej prudké světlo a nepříjemný příval vody. K tomu připočtěte ještě zvýšený hluk – a máte jistotu, že se nestihne dostat ani k jejím vratům a vezme do zaječích.

A je-li pro vás plechová garáž a její bezpečnost zvláště důležitá, investujte do kamer, ideálně napojených na domácí bezpečnostní systém, a dveřního alarmu.

Sjednejte si pojištění garáže

Pojištění – třeba „jen“ montované plechové garáže – byste s ohledem na příznivou cenu 300–1 600 Kč ročně neměli opomíjet. Zejména pokud v garáži (jako většina z nás) skladujete jednu hodnotnou věc vedle druhé.