3.3.2020

Plechová garáž je jako stvořená pro parkování automobilu, ale také skladování všeho, na co vám doma nezbývá místo. Tedy… téměř všeho. Co byste naopak v žádné garáži skladovat neměli?

 

Zavařeniny a konzervované potraviny


Konzervované a zavařené potraviny je nejlepší skladovat ve spižírně, uvnitř domu. Přesto je běžné, že je řada z nás skladuje i v garáži. Pravda, její prostor k tomu přímo vybízí.

Jsou tu však dvě „ale“:

Pro bezproblémové skladování potravin jsou zásadní sucho a stálá teplota, v tomto případě mezi 10 až 12°C.

A ať už se jedná o levné plechové garáže, garáže z betonu, anebo zděné klasiky, výrazně kolísající teplota během roku a vlhkost jsou důvodem k obavám.

Výsledná kombinace tvoří ideální podmínky pro vznik plísní a v dlouhodobém horizontu například rezivění plechových uzávěrů sklenic. Případně může prorezivět část plechovky. Hrozí tak kontaminace obsahu, znehodnocení potravin, ale především zdravotní rizika v případě, že nedopatřením takto kontaminovanou zavařeninu zkonzumujete.

 

Dokumenty a fotografie


Vlhko, horko a plísně představují nebezpečí také pro veškeré papírové dokumenty a vaše oblíbené fotografie. Proto, pokud už není zbytí a nemáte je kam jinam uskladnit, použijte plastový, uzavíratelný (vzduchotěsný) a neprůhledný box, do kterého je dobře uzavřete.

Utěrky a hadry od oleje

Možná vás to překvapí, ale i skladování olejem nasáklých hadrů, ubrousků a jiných textilií je vysoce rizikové. Pokud vlivem probíhající práce v prostorách garáže anebo následkem intenzivních a déletrvající venkovních teplot dojde k přehřátí interiéru, hrozí jejich samovznícení, což může vést i k rozsáhlému požáru.

Koberce a koberečky


Koberce nasávají pachy a vlhkost jako houba. Zároveň rozložené zabírají hodně místa, proto je vhodnější skladovat je stočené a svázat motouzem. V garáži jsou ale v takovém stavu snadným terčem pro hlodavce a hmyz, kteří do nich rádi zalézají či je okusují.

Knihy

Ve tmavých a vlhkých prostorách se s oblibou shlukují rybenky. Zatímco v koupelně, kde se mohou občas vyskytnout, působí jen nepříjemně, nepředstavují pro nás hrozbu, pro vaše knihy nebezpečné jsou. Chutná jim totiž knihařské lepidlo, časem tak mohou knihy úplně zlikvidovat.