1.4.2020

Betonová podlaha do garáže patří stejně jako auto a nářadí. Ve srovnání s ostatními materiály vyniká svou životností a její povrch se snadno udržuje. V podstatě 97 % nečistot jednoduše smetete nebo spláchnete vodou a máte zase čisto. Přesto jsou situace, kdy tato blesková údržba nestačí. Stačí pár skvrn od oleje a problém je na světě.

Jak se čistí betonová podlaha v garáži

U olejových skvrn je důležitý rychlý zásah. Čerstvou olejovou skvrnu proto nejdříve odsajte papírovou utěrkou. V případě, že nemáte zrovna po ruce speciální intenzivní čistič olejových skvrn, anebo do něj jednoduše nechcete investovat „zbytečně”
300–400 Kč, aplikujte některý z uvedených postupů.

Klasická metoda číslo 1: Saponát a voda

Starý dobrý saponát s vodou dokáže zázraky. Okamžitým čištěním byste však mohli stávající skvrnu roznést po ještě větší ploše. Proto nejdříve rozprašovačem naneste na okolí skvrny vrstvu vody. Olej a voda se vzájemně nespojují, tímto jednoduchým trikem tak zamezíte jejímu rozpínání.

Poté kartáčem naneste saponát na skvrnu a roztírejte, dokud se v místě olejnaté skvrny nevytvoří silná pěnová vrstva, která ji po cca 20minutovém působení rozpustí. Zbývající pěnu i s rozpuštěným olejem pak už jen spláchněte vodou. Pokud skvrna nezmizí na poprvé, postup opakujte.

Máte-li doma vysokotlaký čistič, povolejte jej do akce. Ušetříte si tak námahu a betonová podlaha v garáži bude zase jako nová za pár minut.

Náš tip: Plechové garáže na míru

Klasická metoda číslo 2: Piliny a rozpouštědlo

Tento způsob uplatníte i u starší, zaschlé skvrny. Máte doma piliny nebo obyčejný kočkolit? Výborně, bude se vám hodit. Obojí jsou vysoce nasákavé materiály. Vezměte tedy piliny či stelivo pro kočky a navlhčete je v ředidle či jiném typu rozpouštědla, které máte právě doma.

Výslednou „čistící hmotu” naneste na skvrnu, zakryjte kusem fólie a místo skvrny zatižte větším kamenem ze skalky, kusem dřeva nebo cihlou. Po stranách pak fólii přilepte k zemi a utěsněte lepicí páskou. Po 12 až 24 hodinách fólii sejměte, opět pár hodin vyčkejte, aby směs proschla, a následně ji odkliďte.

Podle potřeby postup opakujte.

Náš tip: betonové garáže s podlahou