15.4.2020

Víte, že by mělo osvětlení do garáže splňovat jiné standardy než to určené do domácnosti? V tomto článku vám je představíme a dozvíte se také, jaké je nejlepší umístění světla do garáže.

 

LED osvětlení do garáže:

Proč je nejlepší volbou a jaké vlastnosti by mělo mít?

 

Pořídit si do garáže LED světla je výhodné nejen z ekonomického hlediska – kvůli nižší spotřebě, ale také pro svou praktičnost.

Zejména pokud využíváte prostor garáže současně jako dílnu, doporučujeme pro zpříjemnění práce a lepší svítivost sáhnout po zářivkách se studeným světlem.

Podle intenzity prašnosti a případného rizika zasažení osvětlení vodou, zohledněte také úroveň IP krytí daného zdroje.

 

Za naprosté minimum v prostorách garáže se dá považovat IP 44 zajišťující ochranu vůči vniknutí částic velikosti nad 1 mm. V případě zvýšené prašnosti volte rovnou IP 5x nebo IP 6x.

Čím vyšší hodnota první číslice, tím vyšší stupeň ochrany, druhé číslo určuje odolnost vůči vodě:

  • IP 5x = částečná ochrana před prachem, stříkající vodou ze všech směrů až částečným ponořením pod vodu
  • IP 6x = úplná prachotěsnost a ochrana proti tryskající vodě až úplnému ponoření

V případě, že v garáži ve zvýšené míře manipulujete s rozměrnějšími nebo těžšími předměty, doporučujeme opatřit svítidla preventivně ochranným košem.

 

Jaké LED svítidlo je do garáže vhodné a kam jej umístit?

Z praktických důvodů je vhodné, aby světlo určené do garáže bylo vybaveno el. předřadníkem, který umožní, aby se rozsvítilo okamžitě, bez předcházejícího nepříjemného problikávání.

Většina garáží je vybavena stropním světlem, které není pro tento účel dostačující a v garáži by mělo plnit spíše doplňkovou funkci.

Praktičtější jsou nástěnná svítidla rozmístěná po jednom až více kusech na každé stěně. Osvětlíte tak současně pracovní i parkovací plochu. Zpříjemněte si parkování, couvání a třeba i následné nakládání a vykládání věcí z kufru.

Náš tip: Levné plechové garáže

Pamatujte i na pohotovostní světlo


Dojde-li k výpadku proudu, zatímco v garáži právě pracujete, anebo potřebujete najít konkrétní předmět, vyplatí se mít po ruce i svítilnu.