23.4.2020

Jak garáž, tak i přístřešek na auto mají svá pro a proti. A protože každý z nás má jiné požadavky, nedá se říci, čemu dát přednost. Volíme podle svých konkrétních požadavků. Sepsali jsme proto stručný přehled výhod i drobných mínusů obou řešení a věříme, že vám tím výběr usnadníme.

GARÁŽ

Směrodatné není, jestli se rozhodujete jít cestou nízkých nákladů a investovat do levné plechové garáže za pár tisíc, nebo u vás hraje roli i vysoká kvalita a estetika, kterou vynikají montované garáže s omítkou – univerzální výhody garáže jsou u obou typů stejné.

PRO:

  • vyšší bezpečnost – garáž je uzavřený objekt, už z podstaty tedy poskytuje parkovanému autu a všemu ostatnímu, co se v jejím prostoru nachází, vyšší ochranu. Obzvláště pak v kombinaci s kvalitními dodatečnými zabezpečovacími prvky;
  • více prostoru – na zdi či pod strop můžete umístit police, závěsné háky… A s pomocí boxů a dalších úložných systémů vše snadno a přehledně uložit a zorganizovat tak, že využijete úložný prostor na maximum;
  • zhodnocení domu – jde o víceúčelový objekt, který vám svou praktičností výrazně usnadní nejednu každodenní potřebu
    a odstraní řadu problémů, např. právě s nedostatkem místa. Proto pokud se rozhodnete dům prodat, může přítomnost garáže na pozemku hrát důležitou roli při rozhodování o koupi.

 

PROTI:

  • Vyšší investice a náročnější výstavba – stavba zděné garáže je však zdlouhavá, zabere týdny. A spolkne i statisíce, plus se zpravidla neobejdete bez nutnosti vyřídit stavební povolení.

Poznámka:


V případě levné plechové garáže tyto nevýhody prakticky neplatí, protože je mobilní, postavená za několik hodin, vystačíte jen s ohlášením, a navíc „spolkne“ jen pár tisíc korun.

 

 

PŘÍSTŘEŠEK NA AUTO

PRO:


nižší cena – v porovnání s klasickou výstavbou nebo finančně úspornější betonovou garáží jsou přístřešky na auto, jejichž cena začíná na 30–50 tisících Kč, cenově dostupnější širšímu okruhu lidí. Výjimkou jsou nejlevnější plechové garáže

pestrá nabídka – sortiment je několikanásobně širší, ať už preferujete hliníkový přístřešek, nebo dáváte přednost oceli či dřevu. Co se týče rozměrů, vždy si snadno najdete takový model, který přesně odpovídá vašim prostorovým možnostem i nárokům.

rychlá stavba – v porovnání s tradiční zděnou výstavbou odpadá náročná realizace. Montáž přístřešku je běžně otázkou hodin, nanejvýš dne, přičemž mnohé modely jsou určeny k montáži svépomocí. Totéž platí pro plechové garáže.

PROTI:


Konstrukce přístřešku je otevřená, a tedy z jistého pohledu méně chráněná proti případnému vniknutí neoprávněných osob.

Jednoduchými triky však můžete zabezpečení výrazně zvýšit.