1.5.2020

Osvětlení příjezdové cesty vypadá jako jednoduchá záležitost, a v mnoha směrech takovou i je, ale i v tomto případě je dobré držet se několika zásad.

Zásada číslo 1: Všeho s mírou

Nejednou jsme se od zákazníka po dotazu, proč umístil na svou příjezdovou cestu tolik osvětlení, dozvěděli, že

  • A) Chtěl jsem dobře vidět na cestu. (Což je skutečně hlavní důvod, proč osvětlení v prvé řadě řešit.)
  • B) Chtěl sem, aby vypadala hezky.

Oba důvody jsou pochopitelné, ale u osvětlení příjezdové cesty k domu či garáži více než kdy platí, že méně je více. Proto, alespoň pokud nechcete, aby vypadala jako letištní ranvej a při jízdě pro vás byla komfortní, doporučujeme volit spíše menší počet adekvátně rozmístěných svítidel.

Venkovní nástěnné osvětlení

Je to řešení nejlevnější, ovšem vhodné jen pro kratší příjezdové cesty – na fasádu domu či garáže směrem k příjezdové cestě se umístí jedno či dvě dekorativní nástěnná svítidla. Výhodou je bohatý výběr designů a velikostí. Získáte tak ne sice optimální, ale v mnoha případech dostačující nasvícení.

Sloupková světla


Toto řešení je sice relativně nákladné, ale účinné. Získáte osvětlení přesně na míru vaší příjezdové cestě. Ideální je rozmístění po obou stranách v rozestupu 3–4,5 m v závislosti na intenzitě světla zvoleného svítidla. A můžete je umístit přímo tam, kde se vyskytuje potencionální překážka – jako oplocení, zídka, zahradní skalka či strom – o niž byste mohli při jízdě zavadit a poškodit jak ji, tak váš vůz.

Nájezdová svítidla

Další, stále oblíbenější možností je zapuštění světel přímo do příjezdové cesty. Tlumenější intenzita osvětlení je při jízdě příjemná a neruší okolí. Plusem je i nadčasový design, díky němuž vypadají zápustná světla na příjezdové cestě přímo perfektně.

 

LED anebo solární osvětlení?


LED osvětlení příjezdové cesty do garáže vyniká širší nabídkou, vyšší odolností a jasnější svítivostí. Oproti tomu solární osvětlení příjezdové cesty je relativně levné a šetrné k životnímu prostředí. A na rozdíl od elektrického osvětlení se nemusíte zabývat přípravou nutných elektrických rozvodů.