8.5.2020

Způsobů, jak osvítit příjezdovou cestu do garáže nebo chodník okolo domu, je celá řada. Mezi nejmodernější jednoznačně patří nájezdová svítidla. Co je to nájezdové svítidlo a jaké vlastnosti by mělo mít, aby vám vydrželo celá léta, zjistíte v našem článku.

Co je nájezdové osvětlení a kolik stojí

Jedná se o orientační osvětlení určené k zapuštění do země v místech vystavených pravidelným přejezdům automobilu. Právě pro osvětlení příjezdové cesty jsou nájezdová svítidla vhodná více než jiná. Hlavním důvodem je, že svítí tlumeně, a přesto dostatečně, aby jízda po příjezdové cestě a parkování v nočních hodinách byly pohodlné.

Pořizovací cena se pohybuje v rozmezí 1 500–5 000 Kč/ks a samotná instalace vyžaduje odborníka. Jedná se tedy o řešení pro náročné.

 

Dvě hodnoty, které by mělo splňovat každé nájezdové svítidlo

Odpovídající hodnota IP krytí

IP krytí je hodnota udávající odolnost zařízení, v tomto případě osvětlení, vůči proniknutí cizích částic a vody. Čím je vyšší, tím lepší ochranu poskytuje, což ovšem ovlivňuje i výslednou cenu.

Protože se jedná o venkovní svítidlo, je nutné, aby IP dosahovala minimálně hodnoty 67, což zaručuje ochranu proti částicím už od velikosti prachového smítka. A také odolnost vůči krátkodobému ponoření do vody, až do hloubky 1 m. Obě tyto hodnoty jsou pro dlouhodobou životnost svítidla zásadní. Zápustná svítidla s IP ochranným krytem na úrovni 68 již zvládnou trvalé ponoření, a mimo jiné se proto používají i k osvětlení bazénů.

Z nabídky Hobbytec: Prefa betonové garáže | levné plechové garáže

 

Minimální nosnost

Běžné nájezdové svítidlo má nosnost okolo 2 t, bez problému tak odolá nájezdu sedanu či kombi (průměrná váha 1,4 t bez nákladu). Vlastníte-li dodávku či minivan, hledejte raději svítidla s vyšší nosností. V tom případě však počítejte s vyšší pořizovací cenou, cca o 20–40 %.

Tip na závěr: Z praktických důvodů doporučujeme nájezdová svítidla s čidlem, nejlépe s LED zářivkou.