16.5.2020

Dílna v garáži není ničím ojedinělým, ale protože prostor zpravidla sdílí ještě automobil a nezřídka i hromada zahradního vybavení, je potřeba vše důkladně promyslet, připravit a zorganizovat tak, aby vám i garážová dílnička nabídla plnohodnotný pracovní prostor. Jak na to?


Čistota a přehled

Ať už se má dílna nacházet v prostorách garáže plechové nebo betonové, tvrzení, že čistota je základ, tady platí stoprocentně a více než jinde. Nutností je mít ve všem systém a o všem přehled. Obzvláště jedná-li se o zřízení dílny v garáži, kde je k dispozici podstatně méně místa než v plnohodnotné, samostatné dílně.

Jak vytěžit maximum z omezeného prostoru

Nedostatek místa vyřešíte jeho chytrou organizací. Tedy čím je užitná plocha menší, tím důležitější je každý centimetr. Vyplatí se proto soustředit veškerou pozornost na využití obvodových zdí a s pomocí kovových regálů, nástěnných panelů a závěsných háků uložit potřebné vybavení a materiál směrem do výšky. Včetně využití stropu – garáže s výsuvnými vraty nabízejí o něco více využitelného stropního prostoru než ty s vraty výklopnými.

S udržením pořádku a ke snadnému dohledání jakékoliv maličkosti vám nejlépe pomohou kufry na nářadí a průhledné plastové boxy s víkem.

Dílenský stůl

V žádné dílně nesmí chybět dílenský stůl neboli ponk, nejlépe celokovový, pojízdný a s možností výškového nastavení tak, abyste jej mohli přizpůsobit právě prováděné práci. Neexistuje výška, která by byla vhodná ke všem úkonům.

 

Osvětlení

Osvětlení garáže jsme se již na našich stránkách věnovali, hodí se však zmínit, že pro práci v dílně je vhodné kombinovat umělé osvětlení s přirozeným. Např. tím, že si k práci rozsvítíte dostatečně silné LED světlo a zcela či alespoň z části ponecháte otevřená vrata garáže. A s tím souvisí i otázka větrání.

TIP: Dodáváme plechové garáže na míru, jednoduše tak vybraný model přizpůsobíme vašim potřebám. Třeba tím, že dodatečně vyřežeme prostor pro okno, boční vchodové dveře anebo spojíme více garáží do sestavy. Jsou tedy vhodné i pro zřízení samostatné dílny.