24.5.2020 

Nejspíš se budete divit, ale normou udávaný minimální rozměr garáže vám nemusí stačit. Známe důvody, proč zvolit takovou minimální velikost garáže, aby pro vás bylo její používání pohodlné, a to jak nyní, tak i v budoucnu. Známe i jednoduché řešení jak.

Co hlásá norma

Podle normy ČSN 73 6058, která se v tomto ohledu řídí především průměrnou výrobní velikostí v současnosti nejprodávanějších automobilů, má mít garáž rozměry uzpůsobeny tak, aby výška dosahovala alespoň 2,1 m a byly dodrženy minimální mezery mezi stěnami a automobilem.:

  • před autem 20 cm,
  • za autem 80 cm,
  • na straně spolujezdce 40 cm,
  • na straně řidiče 60 cm.

Co to znamená v praxi

Použijeme-li modelový příklad, kdy průměrný osobní automobil má délku 4,5 a šířku 1,8 m, vychází, že podle normy by měla být „správná velikost garáže” alespoň 5,5 m na délku a 2,8 m na šířku.

Jenže…

Uvedené rozměry jednoduše nestačí. Při těchto rozměrech na straně spolujezdce není dostatek prostoru pro vystoupení z vozu. A řidič na tom není o moc lépe, protože se mu podaří otevřít dveře nanejvýš z poloviny. Vystoupit tedy zvládne, ale o pohodlí se mluvit nedá. Totéž platí pro otevírání kufru a nakládání či vykládání věcí z něj.

Norma navíc nezohledňuje současný trend SUV, která bývají běžně o 20 cm vyšší než běžný sedan či combi, tedy ani udávaná maximální výška nemusí být dostačující.

Skutečné (pohodlné) minimální rozměry garáží

Pokud budeme vycházet z předchozího modelového příkladu, doporučení na základě zkušeností říká, že jak na straně spolujezdce, tak řidiče by měl být ponechán volný prostor alespoň 90 cm. (Tzn. na jedné straně přidat 30 a na druhé 70 cm.) Reálná minimální šířka garáže by tak měla být o metr větší, než kolik uvádí norma.

V zadní části vozu by kvůli bezproblémovému otevírání kufru a manipulaci s rozměrnějšími předměty měl přibýt rovněž metr navíc, tzn. normou stanovených 80 cm by se mělo prodloužit na 1,8 m obslužného prostoru. Ze stejného důvodu je rozumné zvednout i výšku garáže o dalších 20 cm na rovných 2,3 m.

Výsledek

Garáž pro jedno auto o průměrné velikosti 4,5 x 1,8 m by s ohledem na komfort užívání měla mít rozměry alespoň 6,5 x 3,6 m x 2,3 m.

Přesto však při volbě rozměrů vaší nové plechové garáže nebo betonové garáže počítejte s tím, že automobil nejspíše postupem času vyměníte za nový, větší. A pravděpodobně do garáže uskladníte kola, sekačku a další předměty, které vám z nyní dostačující plochy pěkný kus ukrojí. Proto si raději dopředu promyslete všechny způsoby, jakými byste mohli garáž v průběhu času využívat, a tomu s předstihem přizpůsobte její celkové rozměry. Tedy že ji hned pořídíte ještě o fous větší.