15.6.2020

Chcete vědět, jak zvýšit zabezpečení auta proti krádeži, aniž by vás to něco stálo? Tady jsou naše tipy na často opomíjené způsoby, jak toho dosáhnout.

Jistě, nejsnáze ochráníte auto před krádeží jeho zaparkováním do bytelné zděné anebo betonové garáže. Samozřejmě plechová garáž svůj účel splní také – a navíc za méně peněz. Dalším krokem je samotné zabezpečení garáže, ale tím chytří nekončí.

Stejně důležité je dbát i na naprosté, pro většinu z nás zcela zřejmé a po léta dodržované automatické zásady chování. Přesto není od věci si je připomenout, protože jak se říká – opakování je matka moudrosti.

 

Co jednoduchého tedy můžete udělat, aby vám neukradli auto?

 

Nenechávejte věci v autě

Důvodem vloupání zloděje do auta nemusí být nutně záměr ukrást auto samotné. Často jej zláká taška pohozená na sedadle či mobil ponechaný v držáku na palubní desce. Vidina získat předmět v hodnotě pár tisíc (ale i méně) a vaše nedbalost, která to umožňuje, mohou znamenat, že až se k autu vrátíte, nejenže přijdete o tašku či telefon s cennými kontakty a pravděpodobně i citlivými daty. I když lup nemá valnou cenu, vás vítá rozbité boční sklo, vypáčené dveře… a vyřizování s pojišťovnou.

Zavírejte za sebou

Jasné jako facka, že? Pro vás nejspíš ano, ale stále více lidí má v dnešní době, kdy na nás útočí jedno rozptýlení za druhým, překvapivě velký problém udržet pozornost. Obzvláště zcela automatické úkony jako zavírání dveří, oken a zamykání auta, u nichž jsme si jisti, že jsme je na 100 % provedli, jsou těmi, u nichž chybujeme nejčastěji. A v případě auta může vyjít taková chyba obzvláště draho.

Hlídejte si klíčky

Další zásada, kterou netřeba zmiňovat? O tom by se dalo diskutovat. Řidiči totiž až příliš často spoléhají na to, že je to od auta k pokladně benzinky anebo domovní bráně přeci jen kousek. Pokud se ale zamyslím nad tím, že i bez klíčků vám zkušený zloděj dokáže odjet s autem za vašimi zády i za méně než 30 vteřin, o kolik rychlejší bude s klíčky? Co myslíte, jaká je šance, že jej doženete včas?

Žádné dokumenty

Dalším častým nešvarem je ponechání cenných dokumentů volně ležet uvnitř auta, v lepším případě v přihrádce. I ty však, je-li z nich patrné, že se vztahují k vaší pojišťovně či bance, jsou pro zloděje, který ví, jak s nimi naložit – a spáchat finanční či pojišťovací podvod – důvodem, proč se do auta vloupat. Nenechávejte nic náhodě a veškeré dokumenty při opuštění auta vždy s sebou.

Parkujte chytře

Chrání-li vaše auto ze všech stran garáž s kvalitním zabezpečením, máte po starostech. Ale co v případě, když potřebujete zaparkovat na cestách, mimo domov?

V takové chvíli je klíčové parkovat na dobře osvětleném místě, ideálně co nejblíže svému cíli. V situaci, kdy se však nejlépe osvětlené místo k parkování nachází dále od cíle, vždy se vyplatí zaparkovat bezpečně pod světlem, i když to znamená pár kroků navíc.