1.7.2020

Chytrým rozdělením prostoru garáže na jednotlivé zóny vytěžíte ze zdánlivě omezené plochy překvapivě mnoho nového úložného místa. Jak na to?

Stejně jako jsou dům či byt rozděleny na jednotlivé pokoje, z nichž každý slouží především k jednomu hlavnímu účelu, každá správná garáž by měla být rozdělena na samostatné, různě velké části – zóny. Umožní to totiž lépe nakládat s jejím prostorem. Většina kroků k této přestavbě garáže, či lépe řečeno reorganizaci, přitom nevyžaduje prakticky žádné, anebo jen poměrně malé investice v řádu stokorun. Nanejvýš však jednotek tisíc.

Zóna příchodu a odchodu

To je, jednoduše řečeno, předsíň v garáži. Vybavíme ji věšáky, několika policemi či závěsnou, nebo pojízdnou skříňkou. Místo, kam si odložíte či uschováte své osobní věci jako mobilní telefon, hodinky, oblečení, ale třeba i připravíte nářadí na další den pokaždé před odchodem, abyste se příště ihned po příchodu mohli pustit do práce.

Čím blíže vchodu do garáže, případně v místě sloužícím k přechodu mezi garáží a vlastním domem, se zóna nachází, tím lépe. Využití najde i klasická rohožka, abyste zbytečně nenanosili do domu nečistoty z bot.

Zóna pro ležáky

Každá garáž slouží kromě parkování také jako odkladiště celé řady věcí a vybavení, které po čase začnou nevyhnutelně překážet. Pokud je nemůžete přesunout do sklepa či na půdu, anebo potřebujete, aby se vám už neválely pod nohama, ale měli jste k nim kdykoliv snadný přístup, využijte strop. Stropní prostory mnoho majitelů garáží opomíjí.

Nabízejí přitom velký a snadnou využitelný prostor, neboť do něj stačí ukotvit pár stropních polic a rázem máte kam schovat tašky se sportovní výbavou, přenosné chladničky či desítky krabic, případně zavěsit kolo.

Hotová stropní police či regál vyjde na 2–4 tisíce, ale jste-li zruční, zvládnete ji svépomocí vytvořit i za méně než tisícovku. A věřte, že půjde o jednu z nejlepších investic do vaší garáže.

Hobby zóna

Máte-li zahradu nebo své oblíbené hobby, patří tato zóna v garáži mezi klíčové. Základem je zjistit, jaké zahradní potřeby či vybavení ke svému koníčku v garáži potřebujete skladovat. Následně roztřídit zvlášť věci rozměrné a zvlášť ty menší, které je možné zavěsit či upevnit na stěnu. Pro větší předměty pak vyčleňte samostatný policový regál, pro ostatní, které jsou vhodné k zavěšení, pak pořiďte děrovaný nástěnný panel, či rovnou několik. Vybavte je háčky a vše zavěste, přehledně, ideálně podle typu nářadí či účelu použití.

Tip: plechová garáž s omítkou

Pracovní zóna

Samostatnou kapitolou je prostor vyhrazený k práci, kde by samozřejmě neměl chybět ponk, závěsné skříňky a kontejnery na kolečkách, což umožní snadné přeskládání vybavení podle aktuální potřeby.


A samozřejmě celkově kvalitní osvětlení – nejlépe formou nástěnných svítidel, doplněných několika bodovými světly. Více o osvětlení garáže.