21.7.2020

Víte, co značná část budoucích majitelů u svých nových garáží často a ke své škodě přehlíží? Pokud ano, skvěle. Pokud ne, čtěte dále.


Hlavní účel garáže

Běžná česká garáž neslouží jen jako kryté parkování pro automobil, ale také často, případně výlučně, jako skladovací plocha či dílenský prostor. Toto vše je třeba mít na paměti a před investicí do garáže důkladně zvážit všechny účely, k nimž plánujete budoucí garáž využívat. Tomu pak podřídit její dispozice, umístění i design jednotlivých částí.


Rozměr auta

Zásadní roli hrají také rozměry garáže, které by se správně neměly odvíjet jen od již zmíněného účelu používání a norem, ale z velké části i od počtu parkovaných vozů a jejich velikosti. Každý automobil se v rámci své kategorie liší rozměry, a tedy i nároky na parkovací plochu a volný prostor kolem ní. Zanedbáním tohoto bodu byste mohli až příliš pozdě zjistit, že do garáže sice pohodlně vjedete i nacouváte, ale vystupování, nastupování a jakýkoliv pohyb kolem vozu představují problém.

Obzvláště při stavbě garáže svépomocí je proto třeba vycházet alespoň z doporučených vzdáleností mezi vozem a nejbližším pevným bodem, typicky stěnou, kterou stanovuje norma ČSN. Ale – jak se dozvíte v tomto článku – i to může být v 80 % případů málo a vyplatí se, zejména co do šířky, garáž „nafouknout“ více, než udává norma.

Typ garáže

Nejen zděné, ale také betonové garáže, a dokonce i garáže plechové se staví či vyrábějí buďto jako samostatně stojící, tedy situované dále od domu, anebo tak, že na něj přímo navazují či jsou vestavěny.

Jak samostatná, tak přisazená či vestavěná garáž mají má své plusy a mínusy, které zahrnují rozdíly v komfortu, bezpečnosti, praktičnosti i ceně. Určitě se nenechte zlákat trendy, kdy momentálně jsou na výsluní garáže řešené jako přímá součást hlavní stavby. To ještě neznamená, že se jedná o správné řešení právě pro vás.

Proto volbu správného typu garáže nepodceňujte a věnujte jí náležitou pozornost.

 


Druh garážových vrat

Obdobně jako s typem garáže, se to má i s garážovými vraty. Jednoznačným králem jsou nyní sekční vrata a hned za nimi vrata výklopná. Většině majitelů garáží totiž přinášejí nejlepší poměr cena/výkon, ale stejně dobře mohou posloužit také vrata posuvná, a to zejména tehdy, záleží-li na každém centimetru, ale někdy jsou nejvhodnější i vrata dvoukřídlá. Bez ohledu na typ se pak vždy vyplatí připlatit si pár tisíc navíc a dopřát si komfort dálkového ovládání.