4.8.2020

Zjistěte, jak můžete jednoduše – jen v několika krocích – odstranit nežádoucí zápach z garáže.

 

phoca thumb l montovana dvojgaraz 2Garáž je místem, kde se nachází kromě vašeho auta také spousta dalších věcí, jejichž společný „odér“ vytváří specifický pach garáže, který se vám jistě rychle vybaví. I tento povědomý a do jisté míry očekávaný zápach, ale může překročit přijatelnou mez. V takových podmínkách je představa delšího pobytu uvnitř, při práci na aktuálním projektu či opravě vozu, až nesnesitelná.


Co zápach uvnitř garáže způsobuje?

Důvodů je celá řada, proto uvádíme seznam nejčastějších příčin zápachu v garáži, což by vám mohlo pomoci identifikovat zdroj.

 

Zaměřte se na:

  • Staré kartony, šanony a další papírové produkty, které mají tendenci snadno nasáknout vodou a následně plesnivět.
  • Běžným zdrojem jsou pytle s odpadky, ale i nedostatečně umyté koše a nádoby na odpad vznikající při práci v garáži.
  • Nepřehlédněte ani staré plechovky s barvami, oleji, ale i přípravky pro autokosmetiku; jsou-li nádoby s nimi nedostatečně uzavřené, případně poškozené, mohou být hlavní příčinou nechtěného zápachu.
  • Ucpané dřezy, odtokový žlab, ale i olejové a další skvrny na okolních površích dokáží pobyt v garáži také mimořádně znepříjemnit.

 

Jak se zápachu v garáži zbavit?

Vyneste veškeré nádoby ven z garáže, a ty, které nehodláte vyhodit, ale nadále používat, jednoduše jednu po druhé ručně umyjte houbičkou se saponátem zevnitř i zvenčí, následně opláchněte zahradní hadicí a nechte vyschnout.

Navlhlé a plísní zasažené kartonové krabice vyhoďte a nahraďte plastovými uzavíratelnými boxy – ideálně průhlednými a označenými štítky, abyste měli neustálý přehled o obsahu. Vyhněte se skladování na podlaze a raději umístěte jednotlivé boxy do regálů či skříněk. Oblíbeným řešením jsou také stropní police, které umožní uvolnit podlahovou plochu garáže.

Tip: levné plechové garáže

Bez váhání se zbavte všech produktů s prošlým datem používání. Nejenže právě různé spreje apod. mají po překročení trvanlivosti tendenci zapáchat, ale také tím uvolníte úložný prostor.

Máte-li na podlaze zaschlé skvrny od oleje, odstraňte je, třeba podle tohoto návodu: jak se zbavit olejové skvrny na podlaze garáže.

Velmi nepříjemný zápach vyvolává také plíseň. A pozor! Při dlouhodobém vystavení jejímu vlivu může člověku způsobit i zdravotní komplikace, proto ji co nejdříve odstraňte s pomocí prostředku proti plísním. Ideálně vymalujte.

Příčinou toho, že se zápach dlouhodobě v prostorách garáže udržuje, je zpravidla její nedostatečná ventilace, proto zvažte její vylepšení.