7.10.2020

Co byste měli udělat, než odložíte kolo do garáže, a jakým způsobem jej můžete v garáži skladovat efektivně – tedy aby nepřekáželo?

ÚSCHOVA KOLA V GARÁŽIPředchozí příprava


Uložení kola by nemělo spočívat jen v tom, že jej prostě postavíte do své plechové garáže a necháte po zbytek roku opřené o nejbližší kus nábytku či stěnu.


I tak jednoduchému počinu by měla předcházet příprava. Moc času nezabere, ale může vám do budoucna ušetřit starosti a nemilá zjištění poté, až se opět rozhodnete vyrazit na cesty.

Příprava kola na úschovu ve 2 krocích

Krok 1: Na kole by při skladování nemělo zůstat nic, co na něj nutně nepatří. Odmontujte tedy veškerou přídavnou elektroniku, držáky na lahev, nosiče a to vše následně uskladněte na bezpečné místo se stabilní teplotou. Nejenže tak předejdete riziku, že některé vybavení ztratíte nebo vám bude odcizeno, ale současně zabráníte jeho poškození.

Krok 2: Důležitá je také pečlivá očista, proto kolo omyjte od všech usazených nečistot či mastnoty a opláchněte čistou vodou. Nezapomeňte nafouknout duše a promazat řetěz. Zabráníte tak vzniku koroze. Tento bod navíc skýtá ideální příležitost, jak se pustit do jakýchkoliv oprav a vylepšení, na která třeba dříve nebyl čas. Ať můžete s kolem hned, jak to půjde, zase bez starostí vyrazit.

Zavěste kolo na strop nebo stěnu


Pokud dosud využíváte k uchycení kola klasický podlahový stojan, nebo vám dokonce chybí a opíráte kolo o zeď, doporučujeme změnu v podobě uchycení bicyklu do nástěnného či stropního věšáku. Investice do pořízení jsou minimální a ušetříte nemalý kus podlahové plochy. Nemluvě o tom, že moderní držáky navíc i velmi pěkně vypadají.

Nejširší je jednoznačně nabídka modelů pro zavěšení za jedno či dvě kola současně – bicykl pak visí buď za jedno kolo anebo jsou obě ukotvena do ližiny.

K dostání jsou samozřejmě varianty jak pro vertikální, tak horizontální umístění kola do stojanu.

Co se designu týče, je výběr prakticky nekonečný. Kromě minimalistických, především na funkčnost zaměřených modelů najdete v sortimentu také vyloženě designové kousky, které současně plní funkci odkládací poličky, skříně, botníku anebo šuplíku na drobnosti či nářadí.

A tak se může stát, že kolo místo garáže uložíte doma, protože se zjistíte, že i zdánlivě obyčejný držák na kolo může působit jako stylový a praktický doplněk interiéru vašeho pokoje (například zavěšení kol nad postelí či krbem není výjimkou).