11.11.2020

Zaparkovat auto do garáže na první dobrou může být občas téměř neproveditelný úkol, a to ani zdaleka nemusí být hlavní příčinou nedostatečné zkušenosti řidiče. Mnohem častěji je strůjcem komplikací samotná garáž. Jak ji můžete vylepšit, aby pro vás bylo parkování lehké jako facka?

 

1# Větší garáž


Pokud vám to finanční možnosti dovolují, zvažte cestu zvětšení prostoru garáže. Plechová garáž se dá díky své konstrukci snadno spojit s dalším kusem do jednoho celku.

Realizace je rychlá, a pokud zvážíte i fakt, že vaše nároky na prostor se budou zvyšovat i do budoucna – kvůli potřebě dalšího parkovacího místa anebo zvětšení úložné či pracovní plochy – dává rozšíření garáže v podobě přístavby maximální smysl.

Ve srovnání s betonovou modulovou garáží (která tuto možnost samozřejmě také umožňuje) je navíc investice do větší garáže mnohdy otázkou jen několika jednotek či desítek tisíc korun.

 

2# Organizace prostoru


Velmi jednoduchým, ale o to účinnějším krokem je prostý úklid. Zbavte se všeho, co nepotřebujete a co překáží – a tedy komplikuje parkování či jen pohyb po garáži.

Vše ostatní pečlivě a logicky uložte do skříněk, pozornost věnujte hlavně maximálnímu využití prostoru na stěnách a stropě. Jejich doplněním o nástěnné panely, organizéry a stropní držáky a police ušetříte až 80 % podlahové plochy. Za takových podmínek je parkování radost.

 

 

3# Osvětlení


Klíčové je také odpovídající osvětlení nejen před garáží, což vám usnadní pohyb po příjezdové cestě či v těsné blízkosti garáže a samozřejmě otevírání vrat, ale myslete i na osvětlení interiéru.

Kromě stropního světla, které je však dnes již bráno jako přežitek z dob minulých, se nejen v otázce parkování osvědčila světla nástěnná, umístěná po obvodu garáže. Snáze tak osvětlíte i místa pro klasické stropní světlo hůře dosažitelná, což zejména v případě, že na vás právě po stranách garáže číhá jedna potencionální překážka za druhou, je velmi praktické.

 

4# Stěnové lišty a parkovací indikátory


U stěn ještě zůstaneme. Pokud je vaše garáž spíše užší nebo je prostor zúžen spoustou vybavení, což vyvolává obavy, že při parkování autem zavadíte o zeď, nainstalujte v kritických místech stěnové lišty neboli nárazníky.

Investice je s ohledem na potenciální škody, kterým dokáží předejít, skutečně minimální, při volbě správné barvy a rozměrů navíc nepůsobí ani nikterak rušivým dojmem.

Další pomůckou, hojně rozšířenou, pro usnadnění parkování jsou parkovací indikátory či „mířidla“, dostupná v řadě obchodů v nepřeberném množství provedení – od reflexních světel, zvukových výstrah až po závěsné indikátory.

Nejznámější a nejlevnější pomůckou, kterou si navíc zvládnete za pár minut vyrobit i sami, je obyčejný tenisový míček na šňůrce, zavěšený v místech možné překážky – nejčastěji tedy poblíž stěn garáže, zejména té zadní.