18.11.2020

Podzim sice ještě neskončil, ale už nyní se vyplatí postupně připravit garáž na zimu. Máme pro vás první část plánované série. A začneme u základů, které pravděpodobně napadnou i vás (takže máte půl práce hotovo), ale přesto je dobré si je připomenout.

 

1# Velký přesun


Máte v garáži vybavení a potřeby na každé roční období? Přeorganizujte je – vše, co slouží na jakoukoliv jinou sezónu, než je ta zimní, ukliďte do zadní části garáže. Obzvláště věci na léto, které běžně zabírají v garážích zdaleka nejvíce místa. A vše zimní, jak jinak, přesuňte co nejvíce dopředu.

Snáze se tak v zimě k potřebným věcem dostanete a hledání omezíte na minimum.

 

2# Odkládací prostor


Pokud si potrpíte na čistotu i při práci v garáži a nechcete si ji hned po vstupu zaneřádit roztátým sněhem, bahnem a dalšími nečistotami, vytvořte si v garáži odkládací prostor, kam odložíte zablácenou obuv apod. Uplatnění však najde celoročně, možná proto jde o jednu z nejčastěji zřizovaných částí garáže při takzvaném zónování.

 

3# Důkladná kontrola


Kromě zjištění, jestli se ve stěnách vaší plechové garáže nenacházejí nějaké trhlinky, které vyžadují opravu, se zaměřte také na předměty, které v garáži skladujete, především pak na kapaliny – laky, barvy, oleje a maziva jsou často velmi citlivé na pokles teplot, zejména pak jejich časté výkyvy, k nimž
u nezateplených garáží všech typů dochází.

Pokud takové kapaliny v garáži máte, zkuste jim najít vhodnější místo se stabilními teplotními podmínkami, kam je přes zimu dočasně uskladníte.

Zamrzlá garážová vrata také nejsou nic, s čím byste se chtěli v zimě potýkat, proto nezapomeňte všechny pohyblivé části důkladně promazat a nakonec zkontrolovat, jestli vrata správně fungují.

 

4# Udržení těla


Pokud máte plechovou garáž s tepelnou izolací, udržíte v ní teplo podstatně snáze, přesto se vám může hodit vytápění. Třeba přenosná infratopidla a zářiče, která dokáží vytopit okolní prostor poměrně rychle. A výrazně tak zpříjemnit práci.

Navíc dnes již dávno neplatí, že infratopidlo znamená drahý provoz. Moderní modely jsou efektivnější, vytápějí rychleji, a tedy i úsporněji.