25.11.2020

Názory na to, zda má smysl automobil, s nímž v zimě příliš nebo vůbec nejezdíte, na zimu zazimovat, se různí, ale pokud se do zazimování svého vozu chcete pustit, nabízíme několik základních tipů, které se vám mohou hodit.

Plachta, garáž – ano, nebo ne?


Odpověď na otázku, jestli je dobré auto na zimu zaparkovat do garáže, je prostá. Ano. Plachtou jej v takovém případě už nepřikrývejte, pod ní by se totiž začala postupně hromadit vlhkost, která vozu neprospívá mnohem více než teploty na bodě mrazu.

V případě, že vám však nezbývá nic jiného než zaparkovat auto venku napospas chladnému počasí, je naopak ochrana v podobě voděodolné plachty více než vítaná.

Co s autobaterií?


Neodpojujte. Moderní autobaterie podle výrobců bez problému zvládají i delší nečinnost a mrazy. Jediné, co při zazimování u autobaterie musíte řešit je, aby byla před odstavením auta do garáže plně nabitá. Případně pak můžete průběžně, spíše pro formu, její stav kontrolovat, nic dalšího podle výrobců není nutné.

Co kapaliny a pneumatiky?


Určitě natankujte plnou nádrž. Benzín totiž absorbuje vlhkost a jeho přítomnost tak aktivně zamezuje rezivění nádrže.

Z pneumatiky, a to i v případě, že auto stojí, uniká vzduch, proto je nezapomeňte dohustit, a to více, než byste učinili běžně. Ideálně na hustotu doporučovanou výrobcem pneu v případě plného zatížení.

Auto také při dlouhodobém parkování průběžně nestartujte, jen abyste jej kousek projeli či lehce zahřáli motor. To není žádoucí. Chcete-li pro svůj vůz v tomto směru přeci jen něco udělat, pak kousek popojeďte bez nastartování, prostým potlačením vpřed, aby se protočila kola. A případně jednou za čas zkontrolujte hustotu pneu a podle potřeby opět dohustěte.

Důležitá je také výměna motorového oleje předtím, než vůz uložíte k zimnímu spánku, zejména pokud potrvá déle než měsíc. Přesáhne-li doba zimování vozu více jak půl roku, je více než vhodné vyměnit olej také před první pozimní projížďkou.

Nezapomeňte také na nemrznoucí kapalinu do chladiče a ideálně též do ostřikovačů.

Závěrem je dobré dopřát autu kompletní očistu jak zvenku, tak zevnitř.