12.5.2020

Jsou prvky, které by měly být součástí každé moderní garáže a dílny, a nejedná se v prvé řadě jen o kvalitní nástroje, ale spíše o naprosté základy, jimž řada majitelů nevěnuje při zařizování garážových dílen dostatečnou pozornost. Ale to by měli.

workshop 2608390 960 720 pixabayOsvětlení

Pořádné osvětlení místo klasiky v podobě jednoho stropního světla, které ani pořádně neosvítí celý prostor, je v dílně ještě důležitější než v garáži. V základu se od osvětlení garáže příliš neliší, v dílně se však uplatní vyšší nároky na výkon svítidel a obvykle i jiné rozmístění s ohledem na charakter činností zde prováděných. Je třeba mít na paměti, že dostatek světla zvyšuje bezpečnost, kvalitu a efektivitu práce. Zatímco slabé osvětlení vede k rychlejšímu nástupu únavy, a tedy i zvyšujícímu se riziku úrazu či chyby. Právě proto hrají o něco větší roli přenosná svítidla. Ve větší míře se také, zejména v prostoru pracovního ponku, hodí bodovky a na stěnu – ideálně rozmístěné ze všech stran – nástěnná LED svítidla.

Dostatek prostoru

Garážová dílna z podstaty slouží jak k parkování vozu, tak k příležitostným opravám či kutění. Přesto se řada majitelů setkává s palčivým problémem: Co upřednostnit – dílnu, nebo parkování? Výsledkem pak bývá situace, kdy zkrátka auto vyklidí pole dílně a majitel s ním parkuje venku. Obzvláště v zimě to však není ideální.

A překvapivě nejsou mnohdy na vině nedostatečné rozměry garáže, ale spíše nedostatečná, či až nulová organizace využití jejího prostoru.

Právě ta je ale v případě dílenských prostor klíčová. Přitom stačí poměrně málo – zbavit se harampádí a strávit pár hodin plánováním a následnou realizací nového systému ukládání vybavení garáže.

A při tom klást větší důraz na využití stěn coby místa k zavěšení nástěnných panelů pro uchycení nářadí, jeho následné roztřídění podle účelu a frekvence použití. Pořídit pár beden či boxů se štítky a uklidit do nich, co se dá. A rázem máte k dispozici i o polovinu více místa.

Vytápění

Práce v chladné dílně je nepříjemná, obzvláště trávíte-li zde podstatnou část dne. Je tedy ideální, aby byla vytápěna jakýmkoliv dostupným způsobem. Pro menší prostory, kdy zpravidla není nutné vyhřát více než pár metrů okolo vás, jsou jako stvořené přenosné infrazářiče. Doba navíc pokročila, a tak se nemusíte obávat ani žádné závratné spotřeby. Další dostupnou a oblíbenou možností je umístění několika solárních panelů.


Odolná podlaha

Podlaha dílny či garáže by měla vydržet jak vysokou zátěž, tak být odolná vůči poškrábání a ideálně také umožnit při rychlém zásahu snadné odstranění olejových či jiných skvrn, s nimiž se lze v dílně setkat. A samozřejmě by měla bez problému odolávat zubu času a sloužit bez větších nároků na údržbu i desítky let. Proto je obecně vhodné, realizují-li podlahu profesionálové. Nezáleží přitom, jestli ji připravujete pro betonovou, nebo třeba plechovou garážovou dílnu.