Rádi byste do své zděné nebo betonové garáže dostali více barev, případně jen s jejich pomocí oživili její lety lehce zašlý lesk? Máme pro vás pár tipů na vhodné použití barev a jejich odstínů, a to i s doporučením jak a kde mají být v garáži použity.

Podlaha


Podlaha s barevným nátěrem má pro majitele garáže výhodu v tom, že nejen na ní vytváří ochrannou vrstvu, a tím prodlužuje její trvanlivost, ale především garážový prostor s natřenou podlahou vypadá okamžitě výrazně čistější.


K nejpoužívanějším barvám na garážové podlahy patří jednoznačně latex určený na betonové povrchy a samozřejmě epoxid, který volí stále více lidí pro jeho vysokou odolnost vůči plísním, chemikáliím, skvrnám od oleje a dalších kapalin, s nimiž se běžně setkáváme právě v garáži.


Pokud jde o samotný barevný tón, tady záleží na vašem záměru a vkusu. Pokud tedy chcete prostor garáže především prosvětlit, sáhněte po světlých odstínech. Velké oblibě se nyní těší zejména světle šedá, výjimkou ale nejsou ani velmi pestré barvy, jako je například v zahraničí tolik oblíbená žlutá.


Ale v případě, že je vaším hlavním důvodem snaha zakrýt stopy po skvrnách či pneumatikách, které se vám nedaří odstranit jiným způsobem, je lépe dát přednost naopak tmavým odstínům. Ty nejen překryjí těžko odstranitelné, starší nečistoty, ale zmírní viditelnost jakýchkoliv dalších nedokonalostí povrchu dlažby.

Vrata


Pokud jde o barvu garážových vrat, mezi nestárnoucí a prakticky univerzální patří bílá a hnědá. Naštěstí se nemusíte nutně „držet při zdi“.

Stačí mít na paměti, že by zvolená barva měla ladit se stávajícími barvami garáže, ale také a nejbližší zástavby.

Tip: levná plechová garáž


Pak máte možnost buď je sjednotit, což je ověřené, ale pro někoho možná až příliš fádní, anebo jít lehce odvážnější cestou. V druhém případě mnohdy stačí, když si vezmete k ruce tzv. barevné kolo a postupně do něj zadáte odstíny, které se již na objektu garáže či jeho okolí nacházejí. Poté se na zobrazované paletě stačí podívat, jaké barvy jsou vůči těm stávajícím komplementární (nacházejí se v barevném spektru přímo naproti) a máte prakticky zaručeno, že pokud je zkombinujete, budou spolu ladit.

Stěny


V případě interiéru garáže by měly jednoznačně převládat světlé odstíny, dvojnásob to pak platí pro stěny; jednoduše a výrazně tak totiž ovlivníte celkovou prosvětlenost prostoru. Ta je přitom vítaná nejen kvůli estetice, ale také lepším pracovním podmínkám.


I tady je velmi časté použití světle šedé, případně béžové barvy, čistě bílou však nedoporučujeme – byť prosvětlí garáž zdaleka nejvíce, velmi špatně se udržuje.
Vhodným řešením je také případné použití pololesklých nátěrů, ty totiž prostor dostatečně prosvětlují a nečistoty jsou na nich hůře viditelné.