S tím, jak se moderní automobily zvětšují a zabírají stále více místa, se stává, že řada v minulosti postavených garáží na jejich pohodlné parkování nestačí. Proto jsme pro vás připravili pár tipů, jak vymáčknout z malé garáže prostor navíc.

Přečtěte si také: Správné rozměry garáže

Základem je zbavit se veškerého nahromaděného harampádí a nechat si jen to nezbytné. Snadno tak uvolníte 30–50 % úložné plochy.
Následně je třeba zbylé vybavení a předměty roztřídit a uložit do označených boxů a do polic regálů či závěsných polic, jako stvořených pro sezónní vybavení. Anebo třeba na nástěnné panely, které se skvěle hodí pro zavěšení nářadí.

Pro maximální praktičnost by měly mít všechny regály shodnou výšku a být vyrobeny z oceli ošetřené práškovým zinkováním. Dosáhnete tak vyšší nosnosti a delší životnosti.

Použijte autozvedák

Pokud potřebujete svou jednomístnou garáž rozšířit. O parkovací místo pro druhý automobil bez nutnosti přístavby (např. v podobě modulové betonové garáže), můžete za předpokladu, že je stávající garáž dostatečně vysoká, do jejího prostoru pořídit a nainstalovat čtyřsloupový autozvedák. Snadno pak najedete s prvním vozem na zvedák a s druhým zaparkujete rovnou pod něj.

TIP: Levné plechové garáže

Dvousloupový autozvedák není pro zvýšení parkovací plochy vhodný, využijete jej spíše v případě, že v garáži zřizujete soukromou autodílnu.

Neopomíjejte osvětlení a barvy

Přestože použití vhodné barvy vaši garáž přímo nezvětší a více místa s její pomocí nezískáte, „nafoukne” ji alespoň opticky.
Ideální je v takovém případě vymalovat garáž neutrálním světlým odstínem, ale pozor – čistě bílá není s ohledem na horší údržbu nejvhodnější! Ovšem béžová či světle šedá fungují výborně.


Mezi nejčastější způsoby výmalby pak patří použití jediné barvy pro optické sjednocení, případně na strop a podlahu zvolit o jeden stupeň světlejší odstín než na stěny.


Užitek přinese také přidání světel – k osvětlení garáže jsme již dokonce dříve napsali průvodce. Jedno z doporučení pak říká, že spíše než na doplnění stropních světel se vyplatí zaměřit na nástěnné osvětlení po obvodu interiéru garáže.