Většina garážových vrat je dnes vícedílná, to však neznamená, že jde vždy o nejlepší řešení. Proto se tentokrát zaměříme na výhody jednodílných vrat a důvody, kdy a proč se vyplatí toto řešení.

Cena


Jednodílná garážová vrata vynikají znatelně nižší cenou ve srovnání se sekčními vraty ze stejných materiálů. Příznivější je také cena náhradních dílů.

 

Designová pestrost


Protože vrata tvoří pouze jeden velký, ničím nedělený, a tedy nepřerušovaný panel, působí mnohdy už tím daleko lépe než sekční vrata. Současně platí, že rozhodnete-li se pro vlastní estetickou úpravu vrat, máte k dispozici daleko větší plochu, kterou můžete ještě lépe přizpůsobit vlastním potřebám a vkusu.

Jednoduchost


Spolu s designem a celkovou jednoduchostí konstrukce jdou ruku v ruce také nižší nároky na montáž. Takže ji díky absenci celé řady částí a předělů, které jsou tak charakteristické pro sekční vrata, zvládnete výrazně rychleji a s menší námahou. Menší počet součástek také znamená menší pravděpodobnost, že se něco pokazí, a tedy z dlouhodobého hlediska i nižší výdaje.

Nádech starých časů a ucelenosti


Klasická jednodílná vrata ladí k mnoha starším a vesnickým rodinným domům a garážím lépe než jiné typy vrat, a právě díky jednoduchosti působí jednotným dojmem. A nikoliv jako tzv. pěst na oko.

Nevýhody

Méně prostoru


Je třeba počítat s tím, že vám jednodílná vrata ukrojí kus prostoru z příjezdové cesty – kvůli nutnosti parkovat vždy o kus dále od vrat, aby se mohla otevřít. Panel navíc zabírá při otevření také prostor uvnitř garáže.

Případná porucha


Přestože je pravděpodobnost poškození jednodílných vrat menší, dojde-li k němu, na rozdíl od sekčních vrat, kde se jedná obvykle o potřebu opravy jen jednoho dílu, tady jediná porucha znamená zcela ztrátu funkčnosti.