Češi mají kutilství v krvi, ne vždy však mají možnost své hobby a schopnosti rozvíjet v plnohodnotné dílně. Není-li hlavním problémem nedostatek místa pro její zbudování, představuje mnohdy největší překážku pořizovací cena či čas potřebný k její realizaci. Naštěstí to jde i levněji a rychleji, na což se právě teď zaměříme a uvedeme několik tipů, jak vytvořit dílnu efektivní.

Mobilní garáže

Výbornou alternativou ke klasické zděné dílně jsou právě mobilní garáže, které hravě splní všechny běžné nároky na dílenský prostor.

Realizace od okamžiku dodání je navíc otázkou hodin až dní. A náklady často i méně než poloviční.

Příkladem může být mobilní betonová dvojgaráž, která má navíc tu výhodu, že disponuje tenčími stěnami než zděná varianta, takže získáváte automaticky více užitné plochy za méně peněz. A to bez jakýchkoliv ústupků na kvalitě konstrukce, která je naopak mimořádně bytelná.

Navíc se jedná o typizované provedení, dostupné v několika rozměrových variantách, které můžete bez problému, a to i v průběhu jejího používání, rozšířit jednoduše tím, že ke stávajícímu modulu připojíte další.

Stále oblíbenější jsou pro zřízení dílny také dřevěné garáže, které navíc působí v mnoha případech jako malé chatky, takže se výborně hodí právě na zahradu s chatou.
K těm nejlevnějším a na realizaci zdaleka nejrychlejším řešením pak patří mobilní plechové garáže.

Spíše než nejlevnější plechové garáže, které se častěji využívají jako dočasné parkovací prostory a sklady, jsou k tomuto účelu vhodné právě montované garáže s kvalitní venkovní omítkou, které vypadají na první pohled jako zděné či betonové.

Kromě jednoznačně nejpříznivější ceny je pak jejich velkou výhodou zdaleka nejširší paleta rozměrů a možnost širšího spektra konstrukčních úprav. Garáže z plechu lze vhodně doplnit dle potřeby okny, dveřmi navíc, elektro příslušenstvím apod.

Vybavení díly

Základem každé správné dílny je bezpečné pracovní prostředí. Proto je kladen důraz i na organizaci vybavení, aby bylo vždy po ruce, ale nepřekáželo. Deska pracovního stolu by měla být vždy ve správné výšce, důkladně osvětlená více než jedním zdrojem světla – ideální je kombinace stolní lampičky, bodovek pod policemi nad deskou a také nástěnného LED světla.

K organizaci a skladování by neměla chybět sada regálů a průhledných krabic opatřených štítky. Úložný prostor je lépe orientovat co nejvíce vertikálně, ušetříte tak maximum užitné plochy bez toho, abyste přišli o možnosti uskladnění velkého počtu předmětů.

Správná dílna je čistá dílna, takže byste neměli opomenout ani pořízení stavebního vysavače.