Bohužel stále platí, že většina garáží u nás je poměrně tmavá a neútulná. Zdaleka však tomu tak nemusí být, mnohdy stačí přidat pouze světlo a celý prostor ožije a nabídne využití i k aktivitám, o kterých byste předtím ani nepřemýšleli. O osvětlení garáže jsme již dříve psali, proto se tentokrát podíváme specificky na to, jak do garáže dostat více přirozeného světla.


phoca thumb l montovana garaz varioVíce oken

První, co vás napadne v momentě, kdy potřebujete do místnosti dostat více přirozeného světla, je samozřejmě pořízení oken. Nejinak je tomu i v případě garáže, kde dělá „každý paprsek“ divy. O přidání dalšího okna tedy není důvod zdlouhavě přemýšlet. Ani v případě, že ve stěnách není místo kam okno instalovat, tuto myšlenku neupouštějte.

Místo toho zvažte výměnu stávajících oken za nová, větší. Výsledný efekt bývá mnohdy stejně dobrý, ne-li lepší, než při přidání dalšího kusu navíc. Okna by se samozřejmě měla dát otevřít, abyste zlepšili i větrání garáže.


Zvažte stropní světlík

Světlík je nejen ideální a elegantní doplněk ke klasickým oknům, ale specificky se hodí do prostor určených k práci, tedy v případě, že využíváte plechové garáž také, nebo dokonce především, jako dílnu. Světlo přicházející do prostoru ze světlíku navíc působí velmi příjemným dojmem.


Není od věci si připlatit a pořídit si rovnou typ s dálkovým ovládáním stínění, a korigovat tak míru osvětlení podle aktuální potřeby.


Nezapomeňte na zrcadlo

Máte-li vyřešen přívod světla okny, světlíkem a případně dalšími zdroji, ale přesto se v garáži nacházejí nedostatečně osvětlená místa (především kouty a zároží místnosti), zvažte instalaci alespoň jednoho, ideálně setu zrcadel. Ta dopadající světlo odrazem dostanou i do těchto míst a množství světla v prostoru tak znásobí. Stejně tak dokáží prostor opticky zvětšit. A vypadají stylově.


Vymalujte

Výmalba patří k nejsnazším a cenově nejméně nákladným způsobům, jak prostor prosvětlit. S každým prostorem dělá doslova zázraky, specificky pak v případě garáže. Světlé odstíny jsou v tomto případě jasnou volbou, přesto s ohledem na jednoduchost údržby nedoporučujeme čistě bílou, abyste se vyhnuli situaci, kdy je i sebemenší nečistota na stěnách okamžitě viditelná. Proto také, pokud to váš rozpočet dovoluje, volte rovnou omyvatelný nátěr. Pokud zůstanete u bílé, vyberte některý z jejích odstínů.


Nezaškodí věnovat se i podlaze – v tom případě zvažte buďto ladící, přesto kontrastní barvu, anebo použití stejné barvy jako na stěnách v tzv. tón v tónu.

Vyměňte garážová vrata

Garážová vrata s okny jsou také jednou z možností, jak získat v garáži více přirozeného světla. Vzhledem k pořizovacím nákladům jde o řešení vhodné spíše v momentě, kdy garáž právě stavíte či pořizujete jako hotovou stavbu, popřípadě se pouštíte do kompletní rekonstrukce té stávající.