Je součástí vašeho domu garáž umožňující průchod do hlavní obytné části domu? Nepodceňujte důležitost zabezpečení – tady je pár tipů, jak je zvýšit (a to i bez velkých investic).


Nenechte zloděje slídit


Jak na to? Překvapivě jednoduše – má-li vaše garáž okna anebo lze dovnitř nahlédnout okenními průhledy na garážových vratech, zaslepte je zatemňovací okenní a dveřní fólií. Ta i po nalepení umožní světlu nadále pronikat do interiéru garáže, ale znesnadní potencionálnímu zloději si důkladně prohlédnout, co se ve vaší garáži skrývá, než se rozhodne vloupat dovnitř.


Další možností je použití přímo speciální fólie na ochranu soukromí.


Důvod tohoto řešení je jasný: nevidí-li zloděj, co by mohl ukrást, pravděpodobně se o to ani nepokusí.


Držte garáž pod dohledem


Instalace bezpečnostního kamerového systému je sice ve srovnání s nalepovací fólií jedním z nákladnějších bezpečnostních opatření, doba naštěstí v tomto směru pokročila, a tak si domácí bezpečnostní systém s kamerami a alarmem, který upozorní policii v případě vloupání, dnes může pořídit opravdu každý – výdaje nepřekročí deset tisíc korun. Ve srovnání s tím, že mnohé garáže obsahují automobil a další předměty i za statisíce, jde o opodstatněnou, chytrou a cenově přijatelnou investici.


Kromě prostoru uvnitř garáže můžete s pomocí kamer, třeba i jen nahodile, kdykoliv kontrolovat, co se děje venku před garáží a sledovat i pohyb na příjezdové cestě. Ta by ideálně měla být opatřena osvětlením – nejen z důvodu estetiky, ale právě celkového zabezpečení. Dobře osvětlená oblast okolo plechové garáže zvyšuje z pohledu zloděje riziko dopadení, a tedy snižuje pravděpodobnost, že se odhodlá k činu. Více o osvětlení příjezdové cesty.

Investujte do dálkového ovládání


Klasické dálkové ovládání vrat samostatným ovladačem je již dnes do jisté míry přežitkem jak z technického, tak právě z bezpečnostního hlediska. Stačí, aby vám zloděj ovladač odcizil, a automaticky tak získá přístup do garáže zcela kdykoliv. To je nebezpečné hlavně při zvyku většiny řidičů nechávat ovladač v přihrádce auta, za stínítkem anebo jen volně položený v dosahu kohokoliv, kdo se ocitne sám ve vaší garáži.


Výrazně lepší, a to nemluvě o komfortu, je investice do chytrého ovládání garážových vrat, jež je automatizováno a lze je ovládat jednoduše i přes mobilní aplikaci, navíc jej máte skoro vždy po ruce. Snadno zkontrolujte, zda jsou vrata zavřená, otevřená… Více o chytrých garážových vratech a jejich ovládání zde.