A důvody?


Rozhodnete se řešit vše svépomocí a bez jasného plánu

Nejčastější důvod, proč se tolik majitelů garáží pouští do přestavby svépomocí, je samozřejmě prostý – omezený rozpočet a snaha co nejvíce ušetřit (a také dokázat, že to zkrátka zvládnou sami).

Oba důvody jsou legitimní a pochopitelné a skutečně lze provést renovaci vlastními silami – ovšem při dostatečných zkušenostech, znalostech a promyšlení celého procesu do detailu – a také odpovídajícím způsobem ušetřit.

V opačném případě jsou však naopak nevyhnutelně výsledkem nepředpokládané vícenáklady a značné prodlevy během celého procesu. Mnoho nedostatků stávající podoby garáže se totiž objeví až v průběhu přestavby.

Před započetím přestavby byste si tak měli položit následující otázky:

  • Mám kam přemístit stávající vybavení garáže?
  • Mám náhradní místo pro parkování auta (zejména v zimě)?
  • Kam uskladním materiál potřebný pro renovaci garáže?
  • Jak se mohou mé nároky na garáž v budoucnu změnit a jak se na to včas, předem připravit?
  • Kolik času a financí mohu do přestavby investovat a co se stane
  • v případě, že nabere zpoždění či si vyžádá dodatečné investice?

Investice do levných materiálů


Účelem každé rekonstrukce by mělo v prvé řadě být zajištění další, dlouhotrvající použitelnosti garážových prostor, a to ideálně nejen v širším rozsahu než před ní, ale také efektivnějším a pohodlnějším způsobem. Bez nutnosti se po jejím dokončení následně pravidelně věnovat dalším úpravám a opravám.

Investice do levných materiálů tedy rozhodně není správným krokem a šetření např. na podlaze, novém vybavení či osvětlení se z dlouhodobého hlediska rozhodně nevyplácí.

Samozřejmě se zejména na vybavení dá chytrou volbou a načasováním ušetřit nemalá částka, rozhodně je však od věci zvážit alespoň to, jakým způsobem a jak často bude to či ono vybavení užíváno, a to pak zohlednit při jeho výběru a stanovení finanční částky, kterou jste ochotni investovat.

Zmenšení prostoru garáže s cílem získat více obytné plochy pro dům


Proč se jedná častěji o chybu než o moudrý krok? Zejména proto, že majitelé garáží se k tomuto rozhodnutí uchylují zejména s přihlédnutím ke svým aktuálním potřebám, co se garážové/parkovací a úložné plochy týče.

Ty se však běžně mění téměř ze dne na den a zpravidla je výsledkem potřeba další parkovací plochy, prostor pro dílnu a podobně. A v případě nutnosti rozšířit obytnou plochu je často časově i finančně efektivnější rozšíření přístavbou – např. pomocí mobilních betonových modulů, využívaných právě při výstavbě mobilních garáží a domů.

Vyplatí se také zvážit pravděpodobnost možného budoucího prodeje nemovitosti. V takovém případě zájemci prakticky bez výjimky ocení přítomnost větší garáže, třeba i nad jejich aktuální prostorové nároky,
a jsou ochotni si za tento luxus značně připlatit.