Příprava na jarní úklid není sice nic složitého, ale rozhodně se vyplatí pouštět se i do relativně snadných kroků s rozmyslem a nezanedbat přípravu. Výsledek pak stojí za to.

Vytvořte plán


Jako před každým velkým úklidem je klíčové sestavit si jasný plán, aby vynaložené úsilí přineslo nejlepší efekt. Zejména pokud jde o první rozsáhlejší úklid po delší době než jedna sezóna. A praktické je rovněž naplánovat si vše s dostatečným předstihem.


Nejdříve si proto stanovte cíl, kterého chcete dosáhnout – půjde o plošný, ale jen základní úklid? Je cílem lépe zorganizovat uspořádání vybavení a úložný prostor? Či jde o údržbu vnější části plechové garáže anebo jejího okolí?

Tomu následně přizpůsobte postup, byť je téměř vždy vhodné vynést z prostoru garáže přinejmenším veškeré volně stojící a uložené vybavení. Tak totiž získáte co nejvíce prostoru a budete moci dosáhnout i do těžko přístupných míst.


Zbavte se nepotřebného

To je krok, který má na přehlednost, uspořádanost a prostornost vaší garáže zdaleka největší vliv. Proto pečlivě sestavte seznam všeho, co je v garáži uskladněno, a následně promyslete, které předměty a vybavení chcete ponechat a které vyhodíte, darujete či prodáte. Zejména v případě prodeje nepotřebného vybavení si lze mnohdy tímto způsobem přijít až na nečekaně pěkné peníze.

Čištění

V tomto bodě je důležité zaměřit se na důkladné vyčištění nejen všech úložných povrchů, ale především podlahy. Ale opomenuty by neměly být ani stěny. A umytá okna znamenají více světla!

Vhodné pak je při čištění nespoléhat jen na domácí čističe, ale koupit speciální, určené přímo na konkrétní typy povrchů a materiálů.

Tip: Hotové betonové garáže

Reorganizace

Vše, co jste se rozhodli si ponechat, pak přehledně, systematicky a logicky uspořádejte. Nejenže se tak podaří udržovat garáž „ve formě” mnohem snáze, ale také získáte o všem přehled a zajistíte si pohodlnější přístup k uskladněným předmětům. Praktické je rozdělit předměty do kategorií – např. zahradní vybavení, pracovní nástroje, sezónní potřeby oproti celoročně užívaným... Zejména pro ty menší pak je výhodné použít průhledné, uzavíratelné boxy se štítky.
A vyplatí se vytěžit maximum z vertikálního uložení. Zůstane tak k dispozici více podlahové plochy, což umožní pohodlnější pohyb, parkování či práci.