Dokončili jste svůj aktuální projekt, zůstala vám barva navíc, ale nechcete ji jen tak vyhodit? Raději byste ji uskladnili a našli pro ni využití později? Pak směle do toho, ale pokud to jen trochu jde, vyvarujte se uschovávání nátěrové barvy právě třeba v plechové garáži. Přestože to k tomuto kroku nejspíše přímo svádí.
Důvodů je hned několik. Těmi hlavními je, že barvy a další nátěrové hmoty jsou ve své podstatě chemikálie, a ty obecně nemají rády zásadní teplotní výkyvy. K těm ovšem právě v prostorách garáže běžně dochází – jednou je uvnitř příliš horko, podruhé i mrzne. Barvy požadují spíše teploty stálé a nižší, a pokud k tomu ještě přidáte temno a sucho, je hned jasné, že garáž (ve většině případů) není pro úschovu barev ideálním místem.
Z výše uvedeného vyplývá, že daleko vhodnějším místem je sklep, případně přímo domácnost, ty splňují či umožňují splnit všechny uvedené nároky na dlouhodobé skladování již otevřené barvy tak, aby vydržela co nejdéle.
V opačném případě se totiž může stát, že teplotní nestabilita a působící vlhkost, kterým by byla barva vystavena při uskladnění v garáži, naruší její konzistenci. To v lepším případě znamená horší přilnavost, ale může to znamenat i změnu původního odstínu, případně úplné znehodnocení. Dalším negativem je, zejména při úschově uvnitř plechové garáže, že bývá uschovávána v klasické kovové plechovce, která může časem začít rezivět, rez se následně dostane do barvy, a zcela ji znehodnotí.
A i v případě, že najdete vhodné místo mimo garáž, nezapomeňte plechovku či kbelík s barvou nejen důkladně očistit zvenčí, hlavně kolem víka, ale také zajistit dostatečné těsnění. S tím vám může pomoci umístění kusu fólie mezi nádobu s barvou a víko. Následně je vhodné ještě takto utěsněnou plechovku otočit dnem vzhůru, čímž se těsnění ještě více upevní. Barva vám takto vydrží déle, přesto však platí, že čím dříve pro ni najdete využití, tím lépe.