Než se pustíte do jakýchkoliv úprav ve své garáží, uvědomte si, jaké potřeby a nároky na ni vaše rodina má. Je-li sportovně založená, bude s největší pravděpodobností hrát důležitou roli dostupnost
a organizovanost úložného prostoru.

V takovém případě se vyplatí uvažovat nad garáží nikoli jako nad celistvým prostorem, ale jako několika samostatnými zónami, rozdělenými a rozsáhlými podle plánovaného účelu využití. Případně podle toho, který člen rodiny bude danou část úložné a užitné plochy garáže využívat.

Typicky by tedy měla mít garáž jasně vyčleněnou část parkovací, dílenskou a úložnou. Případně ještě plochu určenou jiným (např. společenským a zábavným) aktivitám, rozhodnete-li se následovat tolik oblíbený trend víceúčelových garáží, s nimiž je nakládáno jako s plnohodnotnou obytnou plochou. Ten je dobře známý zejména v USA.

Řešíte-li především efektivní využití úložné plochy, je vhodné orientovat se jak na horizontální, tak i vertikální prostor. Kromě regálů a skříní po stranách garáže se vyplatí investice do nástěnných panelů, držáků na kola, ale také stropních polic – fixních či pojízdných. Ale také třeba závěsných lan a háků, které umožňují efektivně „odklidit” z cesty rozměrnější a pouze příležitostně či sezónně používané vybavení, jako jsou lyže, kola, snowboard anebo třeba kajak. Mohou to být i tašky se sportovní výbavou, krabice s oblečením atd.

Tip: levné mobilní plechové garáže

U aktivní rodiny by měla být věnována pozornost také podlaze, ta by měla být volena s ohledem nejen na příznivou cenu, ale také odolnost proti oděru či vlhkosti, pevnost a v neposlední řadě i nenáročnost údržby. Nepodceňte celkovou bezpečnost, je-li to tedy možné, zvažte pořízení protiskluzové podlahy.

Opomenuto by nemělo být ani kvalitní osvětlení.

Vyplatí se zvážit také instalaci bezpečnostních prvků – aktivní rodina mívá tendence uchovávat v garáži větší množství hodnotného vybavení.

Vzhledem ke snadné přístupnosti efektivního užívání se využije i investice do chytrého vybavení, jako jsou chytrá garážová vrata, anebo již zmíněné úložné, nejen stropní, police s možností dálkového ovládání.