Je více než vítané, když je v létě venku teplo anebo rovnou horko, v garáži to však už tolik neplatí. Zejména pokud slouží jako dílna, vysoké teploty výrazně znepříjemňují, a někdy dokonce komplikují pobyt v ní. Jak tedy udržet v garáži přijatelné teploty?


Základem je samozřejmě izolace a důkladné a časté větrání.


Izolace a ventilace

  • 1. Nejpřehlíženější částí garáže je zpravidla strop, přitom právě tam se s izolací vyplatí začít. Samotné stěny pak hrají v udržování chladnějších teplot uvnitř garáže největší roli, je však důležité vybrat izolaci s vhodnou mírou tepelného odporu.
  • Opomenuta by rozhodně neměla být ani garážová vrata. Ta jsou největším otvorem do prostoru plechové garáže, takže jejich dodatečným zaizolováním se dá výrazně ovlivnit klima interiéru garáže. Izolace vrat navíc není ani nijak zvláště nákladná.
    2. Další možností, kterou je vhodné s izolací kombinovat, je klimatizace. To platí zejména pro prostornější garáže, které slouží primárně jako dílenský prostor, a je tedy pravděpodobné, že uvnitř trávíte či budete trávit i několik hodin denně.
    Pokud však nechcete investovat do instalace klimatizační jednotky, zvažte v takovém případě pořízení alespoň stropního ventilátoru či starého dobrého a cenově dostupného stojacího větráku.
  • 3. Co se týče parkování automobilu, je rozumné nechat vůz po delší cestě chvíli zaparkovaný venku, aby stihl vychladnout, a teprve poté jej zaparkujte do garáže. Nahromaděné teplo se tak nebude uvolňovat
    a udržovat či zvyšovat vnitřní teplotu.
  • 4. Pomáhá také uspořádání obsahu garáže do regálů, polic atd. tak, aby mohl v prostoru volně cirkulovat vzduch. Kartonové krabice či jiné „harampádí“ všude po podlaze tedy není ideální – nejen brání cirkulaci, ale také udržují teplo.